Grupele Ligii Campionilor la handbal feminin au fost stabilite! Provocare grea pentru Bistrița.
S-au stabilit grupele Ligii Campionilor la handbal feminin!
CS Gloria Bistrița se confruntă cu o provocare semnificativă în cadrul Ligii Campionilor din sezonul 2026/27, după ce a aflat, vineri, prin tragerea la sorți efectuată la Viena, adversarele sale din grupă. Campioana națională și vicecampioana din România, CS Gloria Bistrița și CSM București, au fost plasate în cadrul competiției internaționale care reunește cele mai puternice echipe de handbal feminin.
CSM București, echipă care a terminat actuala ediție a competiției pe locul trei, va face parte din Grupa A, alături de formația Brest Bretagne Handball din Franța, care a ocupat locul patru. Grupa A include de asemenea echipe precum Team Esbjerg din Danemarca, FTC-Toyota Kovacs din Ungaria, RK Krim OTP Group Mercator Ljubljana din Slovenia, BV Borussia Dortmund din Germania, Sola Handballklubb din Norvegia și OTP Group Buducnost Podgorica din Muntenegru.
În ceea ce o privește pe Gloria Bistrița, campioana Metz Handball din Franța, împreună cu Gyori Audi ETO KC din Ungaria – vicecampioana, au fost repartizate în Grupa B. Aceasta grupă mai conține echipe precum Odense Handbold din Danemarca, RK Podravka Koprivnica din Croația, Storhamar Handball Elite din Norvegia, HSG Blomberg-Lippe din Germania și Nykobing Falster Handbold din Danemarca. Astfel, Bistrița se pregătește pentru meciuri dificile în fața unor adversare de top din Europa.
Sezonul 2026/27 al Ligii Campionilor la handbal feminin va începe pe 5 și 6 septembrie, iar echipele care se vor clasa pe primele două locuri în grupă vor avansa direct în sferturile de finală. De asemenea, formațiile clasate pe locurile 3-6 se vor califica pentru un play-off care va decide ultimele locuri disponibile pentru sferturile de finală.


