Echipajul masculin de patru rame al României a câștigat medalia de argint la Cupa Mondială de la Lucerna.

Echipajul masculin de patru rame al Romaniei a castigat medalia de argint la Cupa Mondiala de la Lucerna

Echipajul masculin de patru rame al României, medaliat cu argint la Cupa Mondială de la Lucerna

Echipajul masculin de patru rame al României a reușit să obțină o performanță notabilă, câștigând medalia de argint la cea de-a III-a etapă a Cupei Mondiale de canotaj, desfășurată la Lucerna, Elveția. Această competiție a avut loc duminică, iar echipajul român format din Cosmin Iulian Pleşescu, Leontin Nuțescu, Andrei Vatamaniuc și Ciprian Tudosă a încheiat cursa cu un timp impresionant de 6 minute, 0 secunde și 78 de sutimi.

În cadrul acestui eveniment, victoria a fost obținută de echipajul Marii Britanii, care a finalizat cursa în 5 minute, 58 secunde și 39 de sutimi, urmat de echipajul Franței pe locul al treilea, cu un timp de 6 minute, 1 secundă și 52 de sutimi.

România a fost reprezentată la acest concurs de un singur echipaj, iar reușita băieților a fost salutată cu entuziasm de către Federația Română de Canotaj. Aceasta a transmis un mesaj de felicitare pe rețelele sociale, subliniind realizarea remarcabilă a sportivilor care au reușit să aducă o medalie internațională țării. Federația a menționat: „Medalie de argint pentru echipajul masculin de 4 rame al României la Cupa Mondială de la Lucerna! Felicitări, băieți, pentru această medalie de argint și pentru modul în care ați reprezentat România!”