FC Argeș, câștigătoare în primul test din stagiul de pregătire din Slovenia

FC Arges castigatoare in primul test din stagiul de pregatire din Slovenia

FC Argeş, victorioasă în primul test desfăşurat în stagiul din Slovenia

FC Argeş a obținut o victorie convingătoare în primul său meci amical din perioada de pregătire estivală, învinsând formația sârbească FK Cukaricki cu scorul de 2-0. Partida a avut loc joi, pe 25 iunie, la Domzale, în cadrul stagiului de pregătire desfășurat în Slovenia, conform informărilor oficiale postate pe pagina de Facebook a clubului.

În cadrul acestui meci, Michael Idowu a fost cel care a deschis scorul în minutul 22, profitând de o execuție spectaculoasă a lui Mario Tudose, care a fost respinsă de portarul advers. Golul al doilea al meciului a fost marcat în minutul 65 de Ricardo Matos, care a finalizat cu capul o centrare deosebită a lui Xian Emmers.

Antrenorul Bogdan Andone a utilizat această ocazie pentru a roti tot lotul de jucători pe parcursul meciului, ceea ce i-a oferit o bună oportunitate de a evalua potențialul fiecăruia. Prima echipă a fost formată din: Luca Crăciun (portar) – Dorinel Oancea, Guilherme Garutti, Mario Tudose, Florin Borța – Antonio Marin, Ionuț Rădescu, Vadim Rață – Michael Idowu, Robert Moldoveanu, Patrick Dulcea.

Următoarea confruntare amicală pentru FC Argeş este programată să aibă loc pe 29 iunie, împotriva echipei albaneze KF Vllaznia, meci ce va oferi o nouă oportunitate de testare a tacticii și abilităților individuale ale jucătorilor înainte de începerea competițiilor oficiale.