FC Argeș, câștigătoare în primul test din stagiul de pregătire din Slovenia
FC Argeş, victorioasă în primul test desfăşurat în stagiul din Slovenia
FC Argeş a obținut o victorie convingătoare în primul său meci amical din perioada de pregătire estivală, învinsând formația sârbească FK Cukaricki cu scorul de 2-0. Partida a avut loc joi, pe 25 iunie, la Domzale, în cadrul stagiului de pregătire desfășurat în Slovenia, conform informărilor oficiale postate pe pagina de Facebook a clubului.
În cadrul acestui meci, Michael Idowu a fost cel care a deschis scorul în minutul 22, profitând de o execuție spectaculoasă a lui Mario Tudose, care a fost respinsă de portarul advers. Golul al doilea al meciului a fost marcat în minutul 65 de Ricardo Matos, care a finalizat cu capul o centrare deosebită a lui Xian Emmers.
Antrenorul Bogdan Andone a utilizat această ocazie pentru a roti tot lotul de jucători pe parcursul meciului, ceea ce i-a oferit o bună oportunitate de a evalua potențialul fiecăruia. Prima echipă a fost formată din: Luca Crăciun (portar) – Dorinel Oancea, Guilherme Garutti, Mario Tudose, Florin Borța – Antonio Marin, Ionuț Rădescu, Vadim Rață – Michael Idowu, Robert Moldoveanu, Patrick Dulcea.
Următoarea confruntare amicală pentru FC Argeş este programată să aibă loc pe 29 iunie, împotriva echipei albaneze KF Vllaznia, meci ce va oferi o nouă oportunitate de testare a tacticii și abilităților individuale ale jucătorilor înainte de începerea competițiilor oficiale.


