După 22 de ani, Japonia are un nou învingător în cursa Moto GP.

Dup 22 de ani Japonia are un nou invingator in cursa Moto GP

DUPĂ 22 DE ANI, JAPONIA ARE UN NOU CÂŞTIGĂTOR DE CURSĂ ÎN MOTO GP

Pilotul japonez Ai Ogura, reprezentând echipa Aprilia-Trackhouse, a obținut o victorie notabilă la Marele Premiu al Olandei, etapa a zecea a sezonului MotoGP, desfășurată pe celebrul circuit de la Assen. Aceasta reprezintă prima victorie a unui pilot japonez în această prestigioasă competiție după o așteptare de 22 de ani.

În această cursă, Ai Ogura a demonstrat o performanță remarcabilă, încheind competiția înaintea coechipierului său, Raul Fernandez, și a spaniolului Jorge Martin, care a reușit să preia astfel conducerea în clasamentul general al campionatului mondial. Această etapă a fost marcată și de o accidentare gravă a italianului Marco Bezzecchi, fost lider al campionatului, care s-a prăbușit în turul al treilea, atingând o viteză de aproape 200 km/h în virajul 15. Deși conștient, Bezzecchi a fost transportat de urgență la centrul medical al circuitului, ulterior fiind transferat la spitalul din Groningen pentru investigații suplimentare.

Pe locul patru s-a clasat Fabio Di Giannantonio de la Ducati-VR46, urmat de spaniolii Alex și Marc Marquez, ambii de la Ducati. Clasaamentului campionatului rămâne strâns, cu Martin în frunte, urmat de Bezzecchi la doar 7 puncte distanță, iar Di Giannantonio la 16 puncte. Ai Ogura se află pe locul patru, având o întârziere de 25 de puncte față de lider, în timp ce campionul mondial în exercițiu, Marc Marquez, se află cu 40 de puncte în urmă față de compatriotul său.